2019. május 8., szerda

Marosvásárhely utcáinak és tereinek neve



Marosvásárhely utcanevei évszázadokon keresztül változatlanok voltak.

Ezek a régi nevek hivatalosan nem léteznek, csupán a magyarok közül használják néhányan a Sáros utca, Szentgyörgy utca, a Klastrom utca vagy a Kálvária nevet.


A 19. és 20. század folyamán többször nevezték át az utcákat.



1860-ban történt meg az első két átnevezés. Ekkor kapja az ebhát utca Kazinczy nevet, a Főtér nagyobbik része pedig a Széchenyi-tér lesz.


A dualizmus (vagyis az Osztrák-Magyar Monarchia korában) számos utcát neveznek át. Ekkor lesz Kossuth utca az addigi Szentkirály utcából, vagy Deák Ferenc utca a főtér kisebbik részéből.


1919 elején Marosvásárhely Romániához kerül. Minden (magyar) személyről elnevezett utcát átkeresztelnek, így a város nagy matematikusáról elnevezett Bolyai utcát is.


A második világháború idején, amikor Marosvásárhely ismét Magyarországhoz tartozott, ismét a dualizmuskori nevek lesznek a hivatalosak, de új utcanevek is születnek. Lesz Horthy Miklós út, Hitler tér és Mussolini tér is.


A második világháború után Erdély egésze megint Romániához kerül. A kommunizmus idején viszont már nem csak román személyekről neveznek el utcákat, hanem magyarokról is. Így pl. lesz Dózsa György utca (15. századi parasztvezér). A Kossuth utca is sokáig megtartja a nevét. A főteret viszont sokáig Sztálin térnek nevezik, az egykori Szentgyörgy utca pedig Lenin utca lesz.


Az 1989/90-es rendszerváltást követően Marosvásárhely elveszíti magyar többségét. Az 1990-es márciusi eseményeknek is nagy szerepe volt ebbe. Évekig tartó haszontalan küzdelem, pereskedés folyt azért, hogy a Kossuth utca visszakapja a nevét. Napjainkban sokkal több román személyről van utca elnevezve, mint magyarról.


Utcák és terek nevei a dualizmus korából


 A Széchenyi tér, előtérben a Kossuth-szobor, jobbra a barátok temploma


  Szent Király utca a 19. század végén lesz  Kossuth utca (1. balra a "Dudutz-sarok" - a Dudutz testvérek üzlete működöt itt,  ez a ház adott otthont a 20. század elejéig a katolikus fiúiskolának 2. jobbra a Köpeczi-Teleki-ház, amely a város legrégebbi polgári épülete, illetve a Szentgyörgy utca)



Gecse Dániel utca, évszázadokig Szent Miklós utca, 

a Református Kollégiumtól haladt a református Kistemplom irányába. Jobbra a Teleki Téka




A főtér a kommunizmus idején



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése